Reklama
 
Blog | Jan Majer

Český Enron

"Kdyby to, co předvedl Sobotka, udělal ekonom v soukromé firmě, tak je to na žalobu," řekl v rozhovoru pro MF Dnes nový ministr financí Vlastimil Tlustý. "Je to kauza Enron, tomu se říká zkreslování účetnictví," dodává.

Tlustý mluvil o šíleném zadlužování státu a o tom, že Sobotka s Paroubkem zastírali skutečný stav věcí, aby se udrželi u moci. (Také jste mysleli, že euro přijmeme někdy kolem roku 2010? Já si s výhledem na tohle datum zaregistroval doménu Europortal.cz!)

Přirovnání ke známé kauze Enron je dost silné kafe. Co když ale sedí? Pak by mělo mít pro jejich politickou kariéru podobné účinky jako to kafe od Žida.

Ale ono to nebude tak horké. "Nechal jsem si prověřit, jak je politik za zkreslování údajů odpovědný. Ale bohužel: politik není odpovědný," konstatuje Tlustý.

Reklama

Ministr podle něj může národu namlouvat, co chce, a nenese žádnou odpovědnost. Ani trestní, ani politickou: Sobotka se stal šéfem poslaneckého rozpočtového výboru.

Před dvěma týdny zveřejněné informace o skutečném stavu veřejných financí nezpůsobily ani v médiích, natož v domácnostech nebo hospodách, kde se politika vždycky probírala, žádný větší rozruch.

Jak by taky mohly. Témata, kterým čtenáři nerozumí, se na titulní stránky nehodí. Slova jako deficit, schodek, rozpočet nebo veřejné finance patří mezi ty, které jsme se naučili nevnímat.

Vypínají naši pozornost. Podobně jako kdysi zprávy o plnění pětiletky nebo setkání generálního tajemníka ústředního výboru s ostravskými havíři. Do stejné kategorie dnes už koneckonců patří i penzijní reforma.

Psáno pro finanční server www.investujeme.cz